hotel

Zakopane – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego.

Największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, duży ośrodek sportów zimowych, potocznie nazywany zimową stolicą Polski. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy (zaginiony) przywilej osadniczy wydał podobno Stefan Batory w 1578 r., który to przywilej został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego przywilejem osadniczym w 1670 r.

W 1824 r. Zakopane wraz z częścią Tatr zostało sprzedane węgierskiej rodzinie Homolacsów. W XVIII wieku w Kuźnicach zbudowano hutę żelaza (w XIX wieku był to największy zakład metalurgiczny w Galicji). Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński.

W czasie II wojny światowej Zakopane stało się punktem przerzutowym na Węgry. Część górali wstąpiła do proniemieckiej organizacji Goralenvolku. W piwnicach hotelu „Palace” mieścił się areszt Gestapo. Ze względu na okrutne tortury stosowane w czasie przesłuchań miejsce to zostało nazwane Katownią Podhala. Na początku marca 1940 w willi „Pan Tadeusz” przy Drodze do Białego miała miejsce III Metodyczna Konferencja NKWD i Gestapo, na której omówiono metody pracy operacyjnej przeciwko polskiemu podziemiu i wymieniono się informacjami.

Części Zakopanego

Wg TERYT jest ich 69

Antałówka

Bachledówka

Bachledzki Wierch

Bilinówka

Bogówka

Bory

Brzeziny

Buńdówki

Bystre

Chłabówka

Choćkowskie

Chyców Potok

Ciągłówka

Furmanowa

Galicówka

Gawlaki

Gładkie

Gubałówka

Guty

Harenda

Hrube Niżnie

Hrube Wyżnie

Huty

Janosówka

Jaszczurówka

Kalatówki

Kamieniec

Klusie

Kotelnica

Koziniec

Króle

Krzeptówka

Krzeptówka-Potok

Krzeptówki-Potok

Kuźnice

Łosiówki

Mraźnica

Mrowce

Murowaniec

Myślenickie Turnie

Oberconiówka

Olcza

Pardałówka

Piszczory

Pod Skocznią

Rybkówka

Skibówki

Słodyczki

Sobczakówka

Spadowiec

Sperkówka

Stachonie

Stary Młyn

Strążyska

Szymaszkowa

Tatary

Toporowa Cyrla

Topory

Ubocz

Ustup

Walkosze

Walowa Góra

Wojdyły

Za Cieszymianką

Zajączyniec

Zoniówka

Zwierzyniec

Zwijacze

Żywczańskie

Źródło Wikipedia

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

hotel
Dawna Diana Zakopane

Materiały prasowe należą do ich twórców !!!!!!!! /jakby ktoś się czepiał/ Informacje ogólnodostępne w internecie. Poniżej podane są źródła. Tutaj są “zajawki” tekstów i linki prowadzące do tekstów na temat straty właścicieli Willi Diana, gdzie po remoncie powstał hotel patria. Bój o pensjonat „Diana” w centrum Zakopanego. Rodzicom Marty i …

hotel
Hotel Patria

Materiały prasowe należą do ich twórców !!!!!!!! /jakby ktoś się czepiał/ Informacje ogólnodostępne w internecie. Poniżej podane są źródła. 31 marca 2004 roku Rada Powiatu Tatrzańskiego podjęła uchwałę o sprzedaży Diany. Nowy właściciel błyskawicznie przystąpił do remontu……. Cytat……./Głośna historia sprzedaży “Diany” – pensjonatu w Zakopanem, będącym własnością rodzinną Rohackich. Ta …